• Mai 19, 2020 la 5: 07 pm #6540
      Participant

Iubirea este centrală. Dragostea este cu adevărat totul. Trupul iubitor, inima iubitoare și sufletul plin de tot ceea ce este. Acest lucru îl aducem fiecare la îmbrățișarea iubitului nostru, inclusiv îmbrățișarea pe care o dăm noi înșine. Cât de mari, cât de mari suntem oamenii, cu adevărat? Suntem niște pete nesemnificative de protoplasmă accidentală? Sau este posibil să avem în noi întregul Univers, vastele energii infinite ale vieții, iubirii și luminii? Ar putea fi posibil ca în mine să am tot ce am avut nevoie sau să am vreodată nevoie? Când mă reunesc cu un alt om, ce tot și cât aduc cu mine la întâlnire?

Da, desigur, aduc reverberațiile actuale ale tuturor dezamăgirilor, trădărilor, traumelor, pauzelor inimii, programării și multe altele. Dar pe partea ascendentă, deși totul este sus, sau poate fi dacă alegem, care este amploarea „eu / Sinelui meu”? Există o limită a compasiunii mele? Există o limită la iubirea mea? Există o limită a pasiunii mele? Există o limită la tandrețea, harul, gândirea, blândețea, acceptarea, răbdarea, deschiderea, iertarea, recunoștința, aprecierea, uimirea, onoarea și respectul pe care îl pot aduce în acest moment, în aceste momente, în această relație? Ce se întâmplă dacă suntem nelimitați în cine suntem, nelimitați în ființa noastră, nelimitați în timp, spațiu sau dimensiune?

Poate, ne-am scurtat ca oameni în trecut, prinși de manevrele de control, speriați, cinici, competitivi și de control, convinși că cel mai bun lucru care poate fi așteptat este o resemnare obosită a conviețui. Am presupus că dragostea pe care o dorim, pe care o dorim, precum și plăcerea, aprecierea, acceptarea, onorarea, văzul și cunoașterea cine suntem, nu poate fi răspuns decât din afară? Poate că trebuie să trecem în revistă expresia lui Yeshua (Iisus) „iubește pe aproapele tău ca pe tine însuți. Presupunerea din această afirmație este că mă iubesc pe mine însumi. Este adevărat? Dacă pot spune: „da, mă iubesc pe mine însumi”, aceasta duce la întrebarea de urmărire „care este calitatea iubirii mele pentru mine?”

Mă aflu că mă dau jos, critic, judecându-mă ca fiind inadecvat, prea imperfect, prea emoțional, mai crunt, nu suficient de emoțional, de improbabil, de nesuferit, de nevrednic, de neatractiv, prea mare, prea subțire, prea înalt, prea scurt etc. Este această iubire de sine? Nu cred. Cum ar arăta iubirea de sine? Ar exista acceptare? Ar fi răbdare? Ar fi compasiune, apreciere, onorare, iertare de sine, sărbători de sine și bucurie în a fi cine sunt? Poate un pic mai mult. Dacă eu sunt în mare parte critic și judec în fața mea, acest lucru nu ar fi întărit de criticile pe care le primesc de la ceilalți și le arăt probabil în comportamentul meu față de ei? Unde este dragostea în orice, cu atât mai puțin sacralitatea?

Căutăm sexualitatea sacră sau iubirea care conține sexualitate și sacralitate? Orice iubire condiționată nu este iubire. Iubirea este doar mereu necondiționată: fără condiții, fără merite, fără coarde.

• Iunie 6, 2020 la 4: 07 pm #6573
      Sub vântSub vânt
      Participant

Simt că abordarea sacră este iubirea divină. Provine din inima unui iubit pentru iubit. Ceea ce întărește acest lucru fundamental este o atitudine de „serviciu față de alții”, mai degrabă decât „serviciu față de sine”. Poate că există niveluri de maturitate care trebuie atinse mai întâi. Dar ce modalitate mai bună de a începe o astfel de călătorie decât prin dedicarea de timp unei singure persoane, hrănirea acesteia, conectarea cu ei, servirea ei, petrecerea timpului într-un comportament de pereche. Simt că nu există o modalitate mai bună de a investi timp și energie într-o relație decât aceasta. Beneficiile sunt incalculabile.

Trebuie sa fii logat pentru a răspunde la acest subiect.